Nadciśnienie to współcześnie często spotykana choroba cywilizacyjna. Wynika z masowej zmiany stylu życia i odżywiania w krajach wysoko rozwiniętych. Wystąpieniu schorzenia sprzyja nadwaga i otyłość, niski poziom aktywności fizycznej, zła dieta i palenie papierosów. Nadciśnienie może objawiać się zaburzeniami snu, zwiększona pobudliwością nerwową oraz zawrotami i bólami głowy. Nieleczone schorzenie uszkadza serce, mózg, a nawet wzrok. Zmiana diety w znaczący sposób pozwala na obniżenie poziomu ciśnienia krwi.

Nadciśnienie a dieta – co jeść, aby obniżyć ciśnienie krwi

Dieta obniżająca ciśnienie powinna być bogata w tłuszcze roślinne takie jak oliwa z oliwek i inne oleje tłoczone na zimno np. rzepakowy, z orzechów włoskich. Są to źródła kwasu linolenowego (omega-3) i linolowego (omega-6). Oba związki pomagają obniżać poziom ciśnienia tętniczego, a także poziomu cholesterolu LDL. Jednocześnie zalecane jest znaczące ograniczenie spożywania tłuszczów zwierzęcych, obecnych w produktach takich jak pełnotłusty nabiał (mleko, sery), wędliny, mięso. Wykluczyć należy także słodycze, konserwy, zupy w proszku, słone przekąski, fast foody.

Wskazane jest ograniczenie spożycia białego pieczywa, białego makaronu, ryżu i drobnoziarnistych kasz. Ich miejsce powinny zająć produkty z pełnego ziarna np. makarony razowe, ryż brązowy, kasze gruboziarniste np. gryczana, pęczak i pieczywo razowe.

Bardzo istotne jest włączenie do diety warzyw i spożywanie ich w dużej ilości. Warzywa, które wspomagają leczenie nadciśnienia to brokuły, kalafior, rzodkiewki, pomidory, sałata, cebula, szpinak  i kapusta pekińska. Warzywa powinny zajmować dużą część talerza, są bogate w błonnik i sprzyjają poczuciu sytość. Większość z nich to dobre źródło potasu, który obniża ciśnienie skurczowe o ok. 5 mmHg, a rozkurczowe o blisko 4 mmHg. Zwiększa także wydalanie nadmiaru soli i wody z organizmu. 

Nie wolno zapominać o odpowiednim nawodnieniu – w codziennym menu powinna znaleźć się woda mineralna niegazowana, herbaty i zioła. Płyny pomagają ograniczyć uczucie głodu, w dodatku nie dostarczają dodatkowych kilokalorii.

Nadciśnienie a dieta – spożywanie soli kuchennej

Sól kuchenna (chlorek sodu) jest nam potrzebna – dzięki niej organizm utrzymuje równowagę kwasowo-zasadową wewnątrz i na zewnątrz komórek. Jednak jej nadmiar w diecie podnosiciśnienie krwi. Nasi przodkowie spożywali o wiele mniej soli w ciągu dobry – ok. 0,5g, natomiast my – nawet 15g, a zalecana, bezpieczna norma to do 6 gramów soli na dobę.

Zmniejszenie spożycia soli do połowy łyżeczki dziennie (ok. 5 g) pozwala na obniżenie ciśnienia o 10 mmHg w ciągu kilku tygodni. Warto pamiętać, że ludzkiemu organizmowi wystarcza 1 g soli dzienne.

Ograniczenie soli w diecie to dobra okazja do eksperymentów kulinarnych – warto przyprawiać potrawy ziłami, majerankiem, oregano, papryką, kminkiem. Wzbogacają smak potraw i sprawiają, że brak soli staje się mniej odczuwalny. 

W przygotowaniu artykułu pomógł właściciel sklepu internetowego https://mamcisnienie.pl/.