Dietetyk jest specjalistą, który wielu z nas kojarzy się wyłącznie z odchudzaniem. Prawda jest jednak trochę inna. Pomaga on w sytuacjach wymagających wdrożenia właściwego sposobu żywienia. Ułoży dietę osobom chcącym pozbyć się nadwagi, ale również tym, które są w okresie rekonwalescencji lub zmagają się z chorobami układu pokarmowego.

Sistema Lunch Boxes

Pojemniki do przechowywania żywności

Kiedy jeszcze warto udać się do tego specjalisty? Dowiedz się tego, czytając dzisiejszy artykuł. Pamiętaj, że możesz już teraz sprawdzić ofertę https://osteomedic.com.pl/dietetyka partnera artykułu – OsteoMedic.

Kiedy wizyta u dietetyka jest niezbędna?

Zła dieta, niewłaściwy tryb życia i brak czasu na samodzielne przygotowywanie posiłków – to wszystko ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i wygląd. Niestosowanie zasad zdrowego odżywiania jest główną przyczyną otyłości, która dotyczy coraz większej ilości osób w naszym kraju. Czy wizyta u dietetyka rozwiąże problem z nadwagą? Oczywiście, że nie! Jest jednak pierwszym krokiem do lepszej figury. Dla wielu osób pierwsza konsultacja jest dość trudna, bo wiąże się z przyznaniem przed samym sobą, że nasze nawyki żywieniowe nie były do tej pory najlepsze. Jeśli jednak zastosujemy się do wskazówek, efekty będą szybsze, niż można się tego spodziewać.

Dietetyk nie jest jak wyłącznie specjalistą od odchudzania. Pomaga w opracowaniu specjalistycznych diety, których wymagają osoby po różnego rodzaju zabiegach. Jego pomoc jest nieoceniona w przypadku przewlekłych chorób układu pokarmowego. Bardzo często nie poddają się one leczeniu farmakologicznemu i jedynym sposobem poprawy samopoczucia jest właściwa dieta. To właśnie dla takich osób dietetyk jest ostatnią deską ratunku. Pomoże przygotować posiłki niwelujące dolegliwości wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, wrzodów żołądka czy IBS.

Na wizytę powinni zdecydować się również pacjenci zmagający się z cukrzycą i nadciśnieniem tętniczym. Niewielkie zmiany w sposobie odżywiania mogą wpłynąć na poprawę komfortu życia i zdecydowanie zmniejszyć ryzyko postępu choroby.

Ile kosztuje wizyta u dietetyka i jak się na nią przygotować?

Koszt wizyty zależny jest przede wszystkim od wybranego specjalisty. Wybierając się na prywatną konsultację, musimy liczyć się z wydatkiem mieszczącym się w przedziale 150-250 zł. Pamiętajmy jednak, że bardzo często wymagane jest odbycie kilku wizyt, na których wprowadzane będą poprawki uzależnione od naszego samopoczucia i wyników badań.

Pomimo że większość placówek dietetycznych nie ma refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia, to zdarzają się ośrodki, gdzie można skorzystać z darmowej wizyty. Warto jednak pamiętać, by na konsultację wybierać doświadczonego specjalistę, który będzie w stanie odpowiednio zbilansować naszą dietę i pomóc w rozwiązaniu problemu.

Pierwsza wizyta u dietetyka rozpoczyna się przeważnie pytaniem o cel wizyty. Każdy z nas udając się na konsultacje, ma przecież problem do rozwiązania. Dietetyk w trakcie rozmowy zbiera dokładny wywiad i pyta o jakość naszej diety, ilość snu, wykonywaną pracę czy wreszcie poziom aktywności fizycznej. Wszystko to ma na celu dokładne poznanie pacjenta i wybranie odpowiedniego modelu leczenia. Podczas wizyty zostaniemy zważeni, obliczone zostanie nasze BMI oraz skład ciała. W tym celu zostaniemy poproszeniu o stanięciu na specjalnym urządzeniu, które oprócz samej wagi poda masę mięśni, tkanki tłuszczowej i poziom nawodnienia organizmu.

Po zapoznaniu się z naszym aktualnym stanem zdrowia specjalista zajmie się przygotowaniem odpowiedniej diety. Ważne, by w razie jakichkolwiek wątpliwości dopytywać o szczegóły. Pozwoli nam to uniknąć błędów żywieniowych, które skorygowane będą mogły zostać dopiero podczas kolejnej wizyty.