Obecnie wiele osób korzysta z pomocy psychologów. Ludzkość dręczą różnego rodzaju choroby, wymagające pomocy psychologów. O depresji mówi się, iż jest to choroba człowieka XXI wieku. Oczywiście dla większości ludzi wizyta u psychologa nie jest żadnym problemem. Chętnie stawiają się oni w gabinetach, opowiadają o swoich problemach, szukają rozwiązania. Jednak niektóre choroby sprawiają, że mimo iż ktoś odczuwa chęć szukania pomocy, boi się wyjść do ludzi i po nią zgłosić. Dla takich osób idealnym rozwiązaniem jest współpraca z psychologiem online.

Jakie choroby mogą utrudniać wizyty w zwykłych gabinetach? Między innymi depresja, zaburzenia lękowe, napady paniki, problemy żywieniowe czy też fobie społeczne. Osoby zmagające się z tymi chorobami, najlepiej czują się w swoich własnych domach i mieszkaniach. Wyjście do ludzi i zjawienie się w stacjonarnym gabinecie mogłoby okazać się dla nich niebywałym wyzwaniem, które wiązałoby się z ogromną dawką stresu. Dlatego też obecnie psychologia wychodzi takim osobom naprzeciw, oferując między innymi konsultacje odbywające się online. Zazwyczaj są one organizowane przez kamerkę, z możliwością zobaczenia drugiej osoby. Taki kontakt jest jak najbardziej wskazany, ponieważ wówczas pacjent i psycholog on line mają szansę poznać się lepiej, widząc swoje twarze. Jednak u niektórych osób zaburzenia się tak bardzo posunięte, iż konsultacje są organizowane poprzez czat, ponieważ pacjent może nie czuć się komfortowo korzystając właśnie z takiej kamerki.

Oczywiście cała taka terapia ma na celu doprowadzenie do tego, by dana osoba przełamała swoje lęki bądź też pokonała chorobę. Dlatego też terapia online jest tak naprawdę tylko i wyłącznie punktem wyjścia, zmierzającym przede wszystkim do wizyt w gabinecie. Wielu specjalistom zależy również na tym, by osoby chore zaczęły brać udział w czynnym życiu, przykładowo uczęszczając na terapie grupowe. Terapia online jest natomiast początkiem, dającym takim osobom komfort. Mają one bowiem możliwość korzystania z profesjonalnej pomocy, jednocześnie nie opuszczając swojej bezpiecznej strefy.