Jeszcze do niedawna w Polsce mało słyszało się o Yerba Mate, naparze przygotowywanym z liści ostrokrzewu paragwajskiego. Obecnie jednak na terenie kraju można znaleźć wiele specjalistycznych sklepów –
https://un-mate.pl/kategoria/yerba-mate, w których do nabycia są składniki, ale także i specjalne naczynie, w którym taki napar należy przygotować. Naczynie to nosi nazwę matę bądź też guampa. Wykonywane jest z tykwy, w Polsce dość często można zakupić ceramiczne, choć występują także drewniane. W internecie nie brakuje poradników mówiących o tym, jak prawidłowo przygotować napar, a jest to proces wieloetapowy.

Właściwości Yerba Mate

Warto jednak skupić się na tym, co naszemu organizmowi może dać spożywanie Yerba Mate? Ma ona działanie antyoksydacyjne oraz przeciwnowotworowe. Wykazuje również działanie w zakresie obniżenia poziomu cholesterolu LDL, natomiast podwyższa się poziom frakcji HDL. Co z tego wynika? W naszym organizmie zmniejsza się ryzyko wystąpienia zmian miażdżycowych i różnego rodzaju chorób sercowo-naczyniowych. Ma także działanie przeciwgrzybiczne oraz przeciwzapalne.

Wiele osób może być także zainteresowanych działaniem Yerba Mate w kwestii spadku wagi. Dzięki spożywaniu Yerba Mate, zwiększa się poziom naszego poczucia sytości. Nie odczuwamy tak bardzo głodu, dlatego mniej podjadamy, możemy także znacznie ograniczyć porcje naszych posiłków. Poza tym hamuje ona także poziom aktywności lipazy trzustkowej, która odpowiada za rozkładanie tłuszczy. To natomiast przekłada się na to, iż organizm przyswaja ich zdecydowanie mniej.

Poza tym Yerba Mate wspomaga nasze trawienie oraz reguluje poziom cukru we krwi. Jej spożywanie przekłada się zatem na spadek naszej wagi ciała, choć nie możemy w żadnym wypadku oczekiwać, iż samo picie herbaty pozwoli nam zauważyć jakieś pozytywne rezultaty. Yerba Mate warto włączyć do zdrowej diety, bogatej i zróżnicowanej, która sama w sobie pomaga nam utracić zbędne kilogramy. Yerba Mate może wówczas wspomóc nas w procesie odchudzania, dzięki swoim bogatym właściwością. Warto jednak ją spożywać również dlatego, że wykazuje bogate działanie pod wieloma innymi względami.